Святой великомученик Георгий Победоносец

Празднование: 23 апреля / 6 мая, 3/16 ноября, 26 ноября / 9 декабря

ВЕЛИЧАНИЕ

Величаем тя, / святый великомучениче и победоносче Георгие, / и чтем честная  страдания твоя, / яже за Христа / претерпел еси.

ЖИТИЕ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЯ

ИКОНА В НАШЕМ ХРАМЕ

Икона св. Георгия Победоносца, написанная в традиционной грузинской манере, была подарена нашему храму в 2011 году бизнесменом и ресторатором Вахтангом Гуриевичем Шония.

ТРОПАРЬ, глас 4-й

Яко пленных свободитель, / и нищих защититель, / немощствующих врач, / православных поборниче, / победоносче великомучениче Георгие, / моли Христа Бога, // спастися душам нашим.

АКАФИСТ ВЕЛИКОМУЧЕНИКУ ГЕОРГИЮ ПОБЕДОНОСЦУ

МОЛИТВА

Святый, славный и всехвальный великомучениче Георгие! Собраннии в храме твоем и пред иконою твоею святою поклоняющийся людие, молим тя, известный желания нашего ходатаю, моли с нами и о нас умоляемаго от своего благоутробия Бога, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не оставит вся наша ко спасению и житию нуждная прошения, и дарует стране нашей победу на сопротивныя; и паки, припадающе, молим тя, святый победоносче: укрепи данною тебе благодатию во бранех православное воинство, разруши силы востающих врагов, да постыдятся и посрамятся, и дерзость их да сокрушится, и да уведят, яко мы имеем Божественную помощь, и всем, в скорби и обстоянии сущим, многомощное яви свое заступление. Умоли Господа Бога, всея твари Создателя, избавити нас от вечнаго мучения, да прославляем Отца, и Сына, и Святаго Духа и твое исповедуем предстательство ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.